Struer Museum inviterer alle musikelskere til en speciel lytteaften, hvor vi fejrer 50-årsjubilæet for Pink Floyds legendariske album Wish You Were Here. Arrangementet byder på en spændende rejse tilbage til 1975 med fokus på vinylens historie og kvadrofonisk lyd, der gjorde albummet til en milepæl i musikhistorien.
Oplev musikken i kvadrofonisk lydEfter det informative oplæg vil albummet blive afspillet i autentisk kvadrofonisk lyd. Dette giver deltagerne mulighed for at opleve musikken præcis, som den var tiltænkt, med lyd, der omslutter fra alle fire hjørner.
Eksklusiv opsætning af Bang & Olufsens produkterB&O-klubben deltager med en eksklusiv opsætning af Bang & Olufsens produkter, der er designet til at genskabe albummets originale lydbillede. Dette sikrer en helt unik lydoplevelse for alle fremmødte.
Arrangementet er i samarbejde med Struer-egnens Folkeuniversitet, og prisen inkluderer kaffe og kage.
Praktisk Information
Dato: Torsdag den 13. marts 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Struer Museum (B&O Museum), Søndergade 23, 7600 Struer
Entré: Standard 85 kr, Medlem af museumsforeningen 60 kr
Arrangør: Struer Museum i samarbejde med Struer-egnens Folkeuniversitet
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her