Stabile renter og et mere roligt boligmarked giver boligejerne nye muligheder for at styrke deres privatøkonomi. I denne artikel deler ejendomsmægler Gitte Lund Ellebæk fra EDC Ejendomsgruppen sine vurderinger af den aktuelle økonomiske situation og giver konkrete råd til, hvordan boligejere kan gå til banken og forhandle bedre vilkår. Læs EDCs tanker om boligøkonomi herunder.
Som ejendomsmægler taler jeg dagligt med folk om boligøkonomi. Lige nu er der en god nyhed, som jeg synes, I skal kende til, uanset om I bor i Struer, på Thyholm eller et af vores andre skønne lokalområder.
Markedet er blevet mere roligt. Inflationen er under kontrol i Europa, og det betyder, at der er stabilitet omkring boligrenterne. Den Europæiske Centralbank holder renten i ro for nuværende.
Det giver jer en oplagt mulighed.
Banken vil gerne have jer som kunder
Danske boligejere har generelt en stærk økonomi for tiden. Folk har jobs, opsparingen er god, og lønningerne stiger. Det gør jer til "gode" kunder, som bankerne konkurrerer om.
Mens det kan være svært at ændre på realkreditlånet, kan I godt forhandle om jeres almindelige boliglån i banken.
Hvis I har hele jeres økonomi samlet ét sted – boliglån, opsparing, pension – så har I gode kort på hånden, når I skal tale med banken.
Gittes 3 gode råd til bankmødet:
- Vær tydelig fra start: Når I ringer til banken, så sig, at I vil forhandle om en bedre rente. På den måde er I sikre på at tale med en rådgiver, der må forhandle.
- Tjek konkurrenterne: Undersøg, hvad andre banker tilbyder. Portaler som pengepriser.dk eller Mybanker.dk er gode til at sammenligne. Det er jeres bedste argument.
- Hav jeres argumenter klar: Tænk over, hvorfor I er en god kunde. Har I et sikkert job? Styr på budgettet? Banken lever jo af at låne jer penge, så gæld er ikke et problem, så længe økonomien er sund.
Og husk: Hvis de ikke vil røre ved renten, så spørg, hvad de ellers kan gøre. Måske kan de give jer en højere rente på jeres opsparing eller fjerne nogle gebyrer? Vær ikke bange for at forhandle!
Det handler om at få mest muligt ud af jeres boligøkonomi.
Venlig hilsen,
Gitte Lund Ellebæk
Indehaver & Ejendomsmægler
EDC Ejendomsgruppen