Kom godt i gang med slægtsforskning i Struer

dato

Drømmer du om at dykke ned i din families historie og lære mere om dine forfædre? Onsdag den 18. marts 2026 kl. 19:00 inviterer Nordvestjysk Slægtshistorisk Forening til en aften i Struer Aktivitetscenter, hvor du kan få hjælp til at starte din egen slægtsforskning.

Arrangementet er rettet mod alle, der har lyst til at udforske deres forfædres historie. Uanset om du er helt ny til slægtsforskning eller allerede har lidt erfaring, er der hjælp at hente. Du vil lære, hvordan du kan bruge de mange ressourcer og muligheder, der findes online, for at komme godt i gang med din forskning.

Få hjælp til strukturering og opbevaring af data

Under arrangementet vil der være fokus på at hjælpe deltagerne med at strukturere deres forskning og gemme deres data på en effektiv måde. Der vil være mulighed for at stille spørgsmål, og erfarne slægtsforskere vil forsøge at besvare dem alle.

Praktisk information

Arrangementet er gratis, og der kræves ingen tilmelding. Du skal blot møde op med din egen PC eller tablet, så du kan få mest muligt ud af aftenen.

Praktiske informationer:
Dato: Onsdag 18. marts 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Struer Aktivitetscenter, Skolegade 5A, 7600 Struer
Entré: Fri entré
Arrangør: Nordvestjysk Slægtshistorisk Forening
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut