Oplev Struer i weekenden: Filmpræmiere og Pilgrimsvandring

Foto: Kultunaut.
dato

Struer og omegn byder på spændende oplevelser denne weekend. Oplev en filmpræmiere med nogle af de største stjerner, eller deltag i en refleksiv pilgrimsvandring i den smukke, vestjyske natur.

I denne weekend kan du både få glæde af en spektakulær filmpræmiere i biografen og en meningsfuld vandring mellem Fousing Kirke og Resen Kirke. Uanset om du er filmentusiast eller søger en åndelig oplevelse i naturen, er der noget for dig.

Filmpræmiere på Apollon Struer

Fredag aften kan du sætte dig godt til rette i biografstolen i Apollon Struer og opleve den nye, originale eventfilm skabt af den legendariske instruktør Steven Spielberg. Med et stjernespækket cast, herunder Emily Blunt, Colin Firth og mange flere, lover filmen at være en uforglemmelig oplevelse.

Tidspunkt: Fredag 12. juni 2026, kl. 18:20
Sted: Apollon Struer, Anlægsvej 4, 7600 Struer
Målgruppe: Alle

Pilgrimsvandring fra Fousing Kirke

Søndag aften inviteres du til en unik pilgrimsvandring, der kombinerer fysisk aktivitet med åndelig refleksion. Turen starter fra Fousing Kirke og strækker sig over ca. 7 km gennem smukke landskaber til Resen Kirke. Undervejs vil der være stop med fortælling, refleksion og sang. Ved afslutningen serveres kaffe, te og kage, og der er arrangeret buskørsel tilbage til udgangspunktet.

Tidspunkt: Søndag 14. juni 2026, kl. 19:00
Sted: Fousing Kirke, Kirke Allé 17, Fousing, 7600 Struer
Målgruppe: Alle

Uanset hvad du vælger at deltage i, er der rig mulighed for at få en mindeværdig weekend i Struer. Så markér kalenderen og gør dig klar til at opleve byen på ny.



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler