Struer Boldklub bider tænderne sammen og sejrer i drama mod Vinding

dato

Struer Boldklub Herrer Serie 3 sikrede sig en hårdt tilkæmpet sejr fredag aften i en nervepirrende kamp mod Vinding UIF, hvor de sluttede som vindere med 2-1.

Fredag aften tog Struer Boldklub Herrer Serie 3 favoritrollen på sig i kampen mod Vinding UIF. Det skulle vise sig at blive en kamp fyldt med drama og spænding, hvor Struer Boldklub måtte kæmpe mod både modstandere og dommerens beslutninger.

Træner Kenneth Ørum delte efter kampen sin oplevelse af aftenens begivenheder. "Vi spillede ude mod Vinding, og selvom vi var favoritter, blev det ikke nemt," forklarer han. "Vi har det lidt svært med hverdags aftenkampe, da vi mangler energi efter lange arbejdsdage, men vi kom godt fra start." Allerede efter to minutter bragte Marc Hviid Struer i front med et flot mål efter et velspillet angreb.

Selvom kampen hurtigt blev intens med et gult kort til Struer, som måtte spille med en mand i undertal i ti minutter, formåede de at holde stand. Uheldigvis udlignede Vinding i dommerens overtid på et hjørnespark til 1-1—en udligning, der ifølge Kenneth Ørum burde være blevet underkendt: "Det var et kæmpe frispark, selv Vinding-spilleren sagde det."

Anden halvleg blev kaotisk med hele fem gule kort, og Struer spillede perioder med blot ni mand, men holdånden fejlede intet. "Vi knokler røven ud af bukserne og holder stand," fortæller Ørum. Og på et spektakulært langskud af Kevin blev det 2-1 til Struer, på trods af højt pres fra Vinding og fortsatte dommerudfordringer.

Da det hele strammede til i kampens døende minutter, var det Kristian Gams' formidable redning, der sikrede sejren. "Han blev fortjent kampens spiller," bemærker Kenneth Ørum og understreger, hvad de tog med fra kampen: "Vi står sammen som et hold, og når det ikke fungerer, så kæmper vi for hinanden."

Slagkraftig kampånd og sammenhold afgjorde fredagens opgør, og Kenneth Ørum har en klar opfordring: "Nu skal vi bare fortsætte, der mangler syv kampe. Mød op til træningen og hold fokus på kampene." Struer Boldklub viste, at de kan stå distancen i en kamp, der krævede både vilje og vedholdenhed.

Næste kamp for Struer Boldklub Herrer Serie 3 er et opgør imod Lidenlund B. Det udspiller sig i Lidenlund B's Anlæg d. 17. maj klokken 15:00.

Kampens resultat: 2-1 til Struer Boldklub Herrer Serie 3
Række: Herrer Serie 3 - Forår 2025, Pulje 33

Mål
2'0-1Marc Hviid
47'1-1Ukendt
63'1-2Kevin
Kilde: Kenneth Ørum - Struer Boldklub Herrer Serie 3
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.

Seneste på facebook