Fra den 1. til den 4. september vil stamvejen i Bjerregårdsparken være spærret for gennemkørsel på strækningen mellem sidevej nr. 96–122 og sidevej nr. 124-150. Det er dog stadig muligt for beboerne at få adgang til deres boliger i denne periode.
Den 4. til den 16. september udvides spærringen, hvor både stamvejen og sidevej nr. 124-150 vil være lukket for gennemkørsel og adgang med køretøjer. Fodgængere vil dog stadig kunne få adgang til området.
Fra den 16. til den 19. september vil spærringen igen kun omfatte stamvejen, nu mellem Jegbjergvej og sidevej nr. 124-150. Adgang til boliger vil fortsat være muligt for beboerne.
Eventuelle opdateringer i tidsplanen vil blive formidlet, hvis der sker ændringer. Dette skal sikre, at beboerne er opdaterede på eventuelle justeringer i vejarbejdet.
https://struer.dk/nyheder/2025/august/vejspaerring-af-bjerregaardsparken